Tábor Prorubky 2013 (31. oddíl a 33. smečka)
Dne 13. července začala druhá polovina července, a tak jsme my, třetí oddíly střediska Zubr a Dikobraz Lanškroun, vyrazili na náš letní tábor v Prorubkách u Rychnova nad Kněžnou. Dopoledne od naší klubovny vyrazilo několik skupin cyklistů se skauty a skautkami, skupina menších dětí (vlčat a světlušek) jedoucí vlakem a avie s našimi zavazadly. Tábořiště u Prorubek je velká, prostorná louka patřící choceňským skautům, kteří zde mají výborné zázemí, tzn.: stany pro velký počet účastníků, tři dřevěné chatky pro materiál nebo pohodlné spaní, větší chatu na úschovu kol a relativně nově postavenou a vybavenou kuchyni s jídelnou. Mimo to jsme, díky výbornému počasí, několikrát denně využívali hlubokou tůni s chladnou vodou řeky Kněžny.
Tentokrát jsme jeli kluci a děvčata na společné tábořiště, a proto se během dalších 14 dnů mohly na louce potkat nejrůznější postavy ze dvou celotáborových her. Chlapecká část tábora se proměnila (nebo jsme se o to alespoň snažili :-)) na místo srazu Londýnských gentlemanů, kteří se společně s Phileasem Foggem vydali na cestu kolem světa za 80 dní. Na druhé straně tábora si děvčata zřídila ekologickou stanici s cílem: jednou pro vždy vyhubit pověstného ropáka. Postupem času jsme se jak děti, tak i vedoucí seznamovali každý i s tou druhou táborovou hrou, a potom bylo na denním pořádku, když si doktorka v bílém plášti pročítala novinky z 19. století v deníku The Times vedle anglického gentlemana v cylindru, který vedl vášnivé debaty o nejnovější kyslíkové zbrani proti ropákovi.
Mimo těchto her se děti během dne seznamovaly s krásami přírody a tábornickou praxí: občas bylo nutné pokácet stromy a připravit dřevo do kuchyně. Byly připraveny programy na procvičování obratnosti, logického myšlení, zručnost v šifrování zpráv, poskytnutí první pomoci a jiných důležitých činností v životě. Konaly se dvoudenní výpravy s přespáním pod širákem: skauti se vydali přes Velkou Deštnou na Masarykovu chatu na Šerlichu a skautky zamířily kolem pastvinské přehrady dál k Zemské bráně. Děti také měli čas na zklidnění a objevení duchovních hodnot: Každý den jsme začínali a končili zamyšlením a modlitbou u námi vyrobené táborové kapličky a v odpoledních hodinách, v klidnějším čase po obědě, se vedly rozhovory o skautském zákonu. Jeho znalost a porozumění mu je jedním z předpokladů pro splnění nováčkovské zkoušky, která je zakončena slavnostním složením skautského slibu u slibového ohně. Ten se konal v druhém týdnu tábora.
To všechno se dalo uskutečňovat díky dvou důležitým věcem: za prvé bylo během celých 14 dnů úžasné počasí. Sprchlo pouze 2× na půl hodiny, což bylo příjemné osvěžení. A také díky výbornému jídlu, které nám první týden vařil náš vůdce střediska br. Autíčko aneb Jirka Dušánek s Liduškou Polákovou a druhý týden Kačaba s Džipinou alias Katka Gregorová s Gábinou Smolákovou. S kuchyní pod jejich vedením se většina věcí stíhala tak jak měla a proto jim za jejich ochotu moc děkujeme.
Celou tuto velkou akci měl na starost (tudíž vůdcem tábora byl) br. Tlampač – Filip Černohous, kterému pomáhali Naťa Minářová, Šárka Otáhalová, Tom Skalický, Jirka Novák ml. a další vedoucí oddílů. Díky nám všem, vedoucím i dětem, se nám podařilo v podhůří Orlických hor prožít 14 báječných dnů naplněných skautskými ideály.
Dave
Tom - 13.07.2013, 31. oddíl skautů